Заходи з правової освіти

Форми роботи з батьками з правового виховання

Профілактична робота
Ознайомлення з положенням Конвенції ООН про права дитини, Законом України „Про охорону дитинства” через:

·                                 виступи фахівців;

·                                 розроблення пам`яток;

·                                 проведення спільних свят з використанням літературно-музичних композицій.

Діагностична робота:

·                                 анкетування, тестування батьків;

·                                 відвідування сімей удома з метою вивчення умов життя дитини в родині, соціально-педагогічних умов родинного виховання;

Корекційна робота:

·                                 розроблення технологій залучення батьків групи ризику до корекційно-педагогічного процесу через створення груп і проведення зустрічей, тренінгів, надання консультацій.

На основі аналізу досвіду роботи з підготовки батьків до захисту своїх прав, прав своїх дітей   соціальним педагогом втілювались такі методи, прийоми.  Вчителі історії і правознавства,  Іщук Л.А. та Нєстєрова Ю.В., систематично знайомлять батьків із основними правами, які проголошує Конвенція ООН.

Організаторами у право виховній та прівоосвітній роботі  з батьками виступають адміністрація школи, класоводи, лекторські групи старшокласників, психологічна служба навчального закладу, бібліотекар.

У шкільній бібліотеці діють змінні тематичні виставки літератури. На сайті  шкільної бібліотеки та на сайті школи, розділ «Превентивне виховання», систематично оновлюється інформація для учнів та батьків.

Значну роль у вихованні віднесено спільним діям школи і сім'ї. Головні завдання роботи школи з сім'єю є:

-         пропаганда  педагогічних знань з метою підвищення педагогічної грамотності батьків;

-         проведення заходів, спрямованих на оволодіння батьками системою умінь, необхідних для організації діяльності дитини вдома;

-         гуманізація змісту та форм роботи з сім'єю і взаємовідносин педагоги- батьки.

В нашій школі батьки та вчителі є партнерами, активними співучасниками великого творчого процесу - виховання учнів.

При організації і проведенні правового виховання батьків, яке в школі здійснюється в рамках психолого-педагогічного університету, а також класними керівниками, ми керуємося нормативно-правовою базою, яка постійно оновлюється та доповнюється (Конституція України, Закон про освіту, кодекс законів України про сім'ю та шлюб та інші).

Правова культура батьків підвищується формами, які перевірені в школі практикою. Ця система в школі складається з індивідуальної і групових форм.

Групові форми правового виховання - психолого-педагогічний університет (заняття проводяться психологом Щербиною І.В. та соціальним педагогом Абаньшиною О.В. щомісяця), лекторії правових занять (зустрічі з лікарями, представниками правоохоронних органів та виконавчої влади), лекторії педагогічних знань (заняття проводять вчителі, класні керівники), загально-шкільні батьківські збори, класні батьківські збори. Для ефективності цієї роботи в школі батьки діляться на групи по  класах 1-3 класи,4-6 класи, 7-8 класи, 9 -11 класи. Ці форми мають велике значення і великий вплив на батьків. Двічі на рік класні батьківські зборах присвячені правовому вихованню дітей.

Велику роль відіграє й індивідуальна робота з батьками і відвідування сімей учнів вдома, індивідуальні бесіди та консультації, зустрічі з батьками.

Неодноразово запрошувалися батьки „проблемних" учнів та з неблагополучних сімей на засідання штабу по профілактиці правопорушень.

В нашій школі практика показала, що протягом навчального року доречно проводити класні батьківські збори по обміну досвідом морального, правового виховання дітей, питання для обговорення на них пропонуються батькам заздалегідь, щоб вони мали змогу підготуватися. На збори виносилися такі проблеми:

·        виховання дітей в сім'ї;

·        антиалкогольне виховання в сім'ї:

·        турбота батьків про використання дітьми вільного часу;

·        заохочення та покарання дітей в сім'ї ;

·        книга, телебачення, комп'ютер.

Головній напрямок у правовій роботі нашої школи з неблагополучними сім'ями здійснюється в індивідуальному підході до внутрішньо-сімейних стосунків, врахуванні індивідуальних особливостей батьків і дітей.

У тісному контакті працює школа із дільничими, із відділом кримінальної міліції, службою в справах неповнолітніх, запрошуючи їх працівників на зустрічі з батьками.

Таким чином підвищення правової культури батьків забезпечує підвищення правової культури, правосвідомості неповнолітніх.

Правова освіта та виховання у нашій школі є одним із пріоритетних напрямів у роботі вчителів. При цьому їх робота базується на правових нормах, принципах гуманізму та демократизму. З метою досягнення позитивного результату педагогічний колектив застосовує комплексну систему, що поєднує в собі оптимальний вибір змісту, форм, методів, принципів, шляхів та засобів їх реалізації.